خبر  »  حقوق و اجتماع30 مهر 1402 ساعت 12:23

فعالیت ۱۲۶ شرکت تعاونی در زمینه بهره برداری از فرآورده های جنگلی در ایلام

فعالیت ۱۲۶ شرکت تعاونی در زمینه بهره برداری از فرآورده های جنگلی در ایلام
 
به گزارش حقنا از ایلام؛ ابراهیم پیرزادیان اظهار داشت: تعاونی های بهره برداری از فرآورده های جنگلی توان بکارگیری یک هزار و ۴۵۰ نفر را در موقع برداشت محصول جنگلی دارند.

وی افزود: در راستای حفظ و حراست و احیای منابع طبیعی استان ایلام این تعداد شرکت تعاونی فعال وجود دارد تا علاوه بر حفاظت از منابع طبیعی در احیا و بهره برداری از آن تلاش کنند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام تصریح کرد: این شرکت های تعاونی در سال هایی که بهره برداری از جنگل و مرتع به صورت متناوب صورت می گیرد امکان اشتغال برای یک هزار و ۴۰۰نفر در استان را دارد.

پیرزادیان احیای منابع طبیعی به مردم در قالب تعاونی‌های فعال را تجربه ای موفق دانست و ادامه داد: بهترین نوع حراست و برقراری امنیت، استفاده از ظرفیت مردم است.

وی اظهار کرد: همه ساله از سوی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور سیاست‌های بهره برداری از محصولات جنگلی و مرتعی تهیه و به استان‌ها ابلاغ می‌شود که در سیاست‌های ابلاغی نوع گیاهان قابل برداشت در سه بخش برداشت ممنوع، مجاز مشروط و مجاز با نظارت تقسیم‌بندی شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام ادامه داد: تعاونی‌های بهره‌برداری برای ادامه فعالیت خود باید در حفاظت، احیا، توسعه و بهره‌برداری اصولی از عرصه‌های طبیعی با اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان همکاری داشته باشند.

وی تصریح کرد: در سال جاری تعداد ۵۵تعاونی با دوهزار و ۵۰۰ نفر عضو در سطح استان در زمینه استحصال شیره سقز فعالیت کردند که زمینه اشتغال‌ مستقیم و غیرمستقیم برای هزار و دویست نفر فراهم شد .

پیرزادیان عنوان کرد: این شرکت تعاونی ها امسال ۵۰ تن سقز خام به ارزش ۴۰۰ میلیارد ریال برداشت کردند و تمام مراحل برداشت سقز با نظارت ناظرین نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان و نیز کارشناسان منابع طبیعی شهرستان و استان صورت گرفت.

وی ادامه داد: تعاونی های فعال در زمینه برداشت بنه نیز با فرا رسیدن فصل کاشت و شروع بارند گی ها اقدام به احیاء مناطق بهره برداری شده با کاشت نهال و بذر بنه می نمایند.

این مقام مسئول بیان داشت: توسعه کمی و کیفی و حمایت همه جانبه از تعاونی‌های منابع طبیعی زمینه بهره‌برداری اصولی، درآمدزایی و اشتغالزایی برای ساکنان و مهمتر حفاظت و احیا عرصه‌ها را فراهم می‌کند که در استان ایلام گامهای مثبتی برای تحقق این راهبرد به ویژه در دستور کار قرار دارد .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام در پایان عنوان کرد: مردم اگر هرگونه تخلف یا برداشت بی‌رویه گیاهان دارویی را مشاهده کردند با سامانه گویای ۱۵۰۴ و ۱۳۹ تماس بگیرند و موارد را گزارش دهند.

خبرنگار:فاطمه خالدی
کد مطلب : 675