خبر  »  حقوق و اجتماع28 مرداد 1402 ساعت 10:22

جنگل های زاگرس با قدمت بیش از ۵ هزار سال یکی از کهن ترین اکوسیستم های جامعه بشری هستند

ابراهیم پیرزادیان، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: جنگل های زاگرس با قدمت بیش از ۵ هزار سال یکی از کهن ترین اکوسیستم های جامعه بشری هستند که با خشکسالی سازگاری چشمگیری دارند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام با اشاره به اینکه، در چند سال اخیر با خشکیدگی درختان بلوط در جنگل های استان ایلام مواجه بوده ایم، ادامه داد: بیش از ۷۲ علت بر این عامل میتواند نقش داشته باشد که مهم ترین آنها خشکسالی، ریزگردها، درجه حرارت هوا و مخاطرات زیست محیطی است.
همکاران ما در حوزه مدیریت منابع طبیعی به عنوان حافظ محیط زیست در چهارچوب قوانین وضع شده از سوی قانون گذار و بر اساس بند ب ماده ۲٠ قانون افزایش بهره وری کشاورزی و منابع طبیعی تمام وظایف خود را به نحو مطلوب به انجام رسانده اند.

پیرزادیان به تبعات اکتشاف نفت و گاز وراهکارهای تأثیر گذار جهت جلوگیری از صدمه این عوامل به عرصه های منابع طبیعی نیز اشاره کرد و گفت: اجرای چنین پروژه هایی در سطح دولت با هدف خدمات رسانی به مردم جامعه است و هرگونه عملیات اجرایی در محدوده قوانین مصوب لازمه اجرایی خواهد شد و نمایندگان قوای سه گانه، دستگاه های نظارتی چون محیط زیست،منابع طبیعی و غیره بر اجرای پروژه ها نظارت کامل داشته و با متخلفان برخورد خواهد شد.

این مقام مسئول افزود: بیش از ۸۷ درصد استان ایلام را منابع طبیعی تشکیل می دهد و در تابستان جاری هیچگونه آتش سوزی در عرصه های جنگلی و مرتعی این استان رخ نداد، بلکه تمام آتش سوزی ها متعلق به حاشیه مزارع بوده که با توجه به گرمای هوا، عوامل انسانی و شدت باد موافق رخ داده است.

خبرنگار:فاطمه خالدی
کد مطلب : 667