خبر  »  حقوق و اجتماع9 اسفند 1401 ساعت 8:34

ضرورت نقش‌آفرینی سمن‌ها در تصمیمات و مسائل کلان کشور
همزمان با روز جهانی سازمان‌های مردم نهاد دکتر وحید ملکشاهی نژاد؛ مدیرعامل موسسه باور و مشاور بیمه سلامت استان ایلام به تشریح فعالیت‌ها و ویژگی‌های سمن‌ها(سازمان‌های مردم نهاد) پرداخت.


دکتر ملکشاهی‌نژاد جایگاه مردم در تصمیم‌گیری‌های کلان کشور را بسیار مهم برشمرد و افزود: در هر مقطعی، هر کشوری که از ظرفیت مردم برای اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود استفاده کرده است و در سیاستگذاری، تصمیم سازی و اجرا از این ظرفیت بهره گرفته است، نتایج رضایت‌بخشی حاصل شده است.


وی با بیان اینکه سمن‌ها برآمده از دل جامعه و عامه مردم هستند تصریح کرد: با وجود مزایای وجودی سمن‌ها و فعالیت‌های مثبت این سازمان‌ها در بحران‌ها و موقعیت‌های ویژه، آنگونه که شایسته است از طرف دولت و دیگر سازمان‌ها و نهادها به سمن‌ها توجه و پرداخته نشده است.

ملکشاهی‌نژاد افزود: افزایش آگاهی‌­های اجتماعی، ناکارآمدی مدیریت یک جانبه از سوی دولت، ضرورت مشارکت مردمی در پیشبرد امور و... از جمله عللی محسوب می‌­شوند که باعث ایجاد سازمان­‌های مردم نهاد شده‌­است، لذا رویکرد سازنده و مثبت به این سازمان­‌ها در مجموع باعث افزایش رضایتمندی شهروندان خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: توجه به سمن‌ها نباید در چندین جلسه، سمینار و گردهمایی خلاصه شود و با توجه به خدماتی که این سازمان‌ها در ایام کرونا، سیل و سایر بلایای طبیعی به جامعه هدف ارائه داده اند، باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

دکتر ملکشاهی‌نژاد در پایان نیز ابراز امیدواری کرد تقویت و حمایت از این تشکل‌­ها در دستور کار همگان از جمله نهادهای حکومتی و به ویژه دولت قرار گیرد.
کد مطلب : 652