خبر  »  حقوق و اجتماع2 اسفند 1393 ساعت 15:22

پوربابایی پاسخ می‌دهد:

چرایی مجازات مجرم

یک حقوقدان گفت: فسلفه اجرای مجازات، تنبیه فرد مجرم است تا پس از آزادی و بازگشت به جامعه رفتار صحیحی داشته باشد.
چرایی مجازات مجرم
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حقوقی، قضایی و انتظامی ایران (حقنا)، به نقل از باشگاه خبرنگاران عدم آموزش صحیح در زندان‌ها سبب تداوم جرم توسط زندانیان در خارج از زندان شده است«هوشنگ پوربابایی» در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، با اشاره نقش حرفه آموزی زندانیان در دوران حبس، گفت: برای پرداختن به این موضوع ابتدا باید به دنبال شناسایی عواملی که سبب می‌شود مجرم حالت مجرمانه خود را حفظ کند، باشیم.

وی ادامه داد: فسلفه اجرای مجازات تنبه فرد مجرم است، یعنی فرد مجرم علاوه بر این که باید مجازات و اهمیت آن را درک کند، باید به لحاظ روحی و روانی نیز این موضوع برایش ملموس باشد.

پوربابایی افزود: باید شرایطی در زندان‌ها فراهم شود که مجرم در آنجا به نوعی بازپروری شود تا اوقات دوران حبس‌ عموماً به بطالت نگذرد و زندانی پس از آزادی به فضای کسب و کار جامعه برگردد.

این حقوقدان گفت: نکته اساسی که مسئولان ذی‌ربط وظیفه دارند برای متنبه کردن یا اعاده وضعیت اعتباری محبوس بعد از دوران حبسش انجام دهند، مواظبت و حراست از افرادی است که به نحوی یا محکومیت‌شان سپری شده یا در دوران مرخصی در خارج از زندان به سر می‌برند، که نظارت‌های رفتاری این گونه افراد باید توسط ندامتگاه به صورت مستمر انجام شود.
کد مطلب : 105