خبر  »  حقوق و اجتماع6 تير 1401 ساعت 21:21

به‌مناسبت هفته‌ی صرفه‌جویی در مصرف آب صودت پذیرفت؛

برگزاری نشست خبری مدیرعامل آبفا استان ایلام با اصحاب رسانه

برگزاری نشست خبری مدیرعامل آبفا استان ایلام با اصحاب رسانه
 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام گفت: استان ایلام رتبه‌ی اول خشکسالی در کشور را به خود اختصاص داده که مبین وضعیت نامناسب منابع آبی استان بوده و می‌طلبد مردم فهیم استان در مصرف آب صرفه‌جویی کنند چراکه به دنبال قطع آب و قوه‌ی قهریه نیستیم ولی اگر مجبور شویم نسبت به جیره‌بندی آب اقدام خواهیم نمود.
به گزارش پایگاه خبری حقنا به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان ایلام؛ پرویز ناصری در جلسه‌ی خبری به مناسبت گرامی‌داشت هفته‌ی صرفه‌جویی در مصرف آب(۱ الی ۷ تیرماه) ضمن قدردانی از تعامل خوب اصحاب رسانه و نقدهای سازنده‌ی آنان در راستای پیش‌برد اهداف شرکت گفت: درحالی‌که جهان به سمت استفاده از منابع آبی پایدار و آب‌های سطحی پیش می‌رود در ایران آب‌های سطحی ۲۷ و آب‌های زیرزمینی ۷۳ درصد است به‌همین علت سفره‌های زیرزمینی به‌شدت کاهش یافته‌اند.
وی با بیان اینکه وضعیت منابع آبی استان خوب نیست، افزود: به دلیل افزایش دمای هوا و مصرف بی‌رویه‌ی آب و تشدید پدیده‌ی خشکسالی، دبی استحصالی منابع تأمین آب مانند چاه‌ها، چشمه‌ها و سد ایلام به‌شدت کاهش یافته است.
مدیرعامل آبفای استان با اشاره به آب‌رسانی به روستاها و مناطق محروم از محل اعتبارات محرومیت‌زدایی در دولت سیزدهم تصریح کرد: با عنایات مقام معظم رهبری و نگاه ویژه‌ی دولت به مناطق محروم، بسیاری از روستاهای استان آب‌رسانی و اقدامات مؤثر زیادی اجراء شد، لیکن از سال گذشته با تخصیص اعتبارات محرومیت‌زدایی در قالب طرح قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) برای ۱۸ مجتمع در قالب ۱۲۸روستا پروژه‌ی آب‌رسانی در دست اجراست.
ناصری در خصوص ارائه‌ی خدمات به جامعه‌ی روستایی استان گفت: جامعه‌ی روستایی استان ۳ برابر و جامعه‌ی شهری ۲ برابر استانداردهای موجود آب مصرف می‌کنند که در کنار الگوی اشتباه مصرف آب شرب در راستای آبیاری خانه‌باغ‌ها، شستشوی خیابان‌ها و کوچه‌ها، تأمین آب دام و طیور توسط دامداران و هزینه‌ی بالای تولید آب در ایلام به عنوان گران‌ترین آب در کشور، ارائه‌ی خدمات به شهروندان را با مشکلات جدی مواجه نموده هرچند که تمام تلاش مجموعه‌ی همکاران کاهش دغدغه‌ی شهروندان در دسترسی به آب سالم و بهداشتی است.
وی تصریح کرد: ۷۷ روستای استان در شهرستان چوار و هلیلان با مشکل آب مواجه هستند که برای رفع این مشکل در قالب تفاهم‌نامه با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) در حال اجرای پروژه‌های خوبی در این مناطق هستیم ببه‌طوری که تا پایان امسال مشکل آب روستاهای شهرستان هلیلان کاملاً مرتفع خواهد شد.
مدیر آبفا استان اظهار داشت: وظیفه‌ی ما تأمین آب شرب است ولی در کنار آن، آب دام روستاها را نیز تأمین کنیم.
ناصری در ادامه‌ی سخنانش با اشاره به وجود انشعابات غیرمجاز در استان و شبکه‌ی فرسوده‌ی توزیع آب در بافت سنتی شهر ایلام، گفت: دغدغه‌ها و چالش‌های شرکت آب و فاضلاب ایلام با توجه به کاهش سفره‌های زیرزمینی، هدررفت آب از طریق انشعابات غیرمجاز و شبکه‌های فرسوده، تأسیسات مستهلک و کمبود تجهیزات و هم‌چنین محدودیت ردیف‌های اعتباری در بخش‌های آب و فاضلاب است اما علی‌رغم همه‌ی این کاستی‌ها تمامی کارکنان شرکت شبانه‌روز تلاش می‌کنند تا خدمات مناسبی به مردم عزیز استان ارائه دهند و بر وظیفه‌ی سقایی خود همچنان استوار بمانند.
مدیرعامل آبفای استان اظهار داشت: به دنبال قطع آب و قوه‌ی قهریه نیستیم ولی اگر مجبور شویم نسبت به جیره‌بندی آب اقدام خواهیم نمود.
ناصری با تأکید بر اعمال جرایم قانونی برای مشترکین بدمصرف و پرمصرف، تصریح کرد: اگر مردم فهیم استان ۲۰ درصد صرفه‌جویی نمایند یقیناً تابستان امسال را بدون مشکل سپری خواهیم نمود.
وی با اشاره به افت فشار آب شبانه در مناطق مرتفع شهر ایلام گفت: جهت ذخیره‌سازی آب از ساعت ۱۲ نیمه شب تا ۴ بامداد ممکن است برخی مناطق با افت فشار یا قطعی موقت آب همراه شوند.
وی کیفیت آب را خط قرمز شرکت آب و فاضلاب استان دانست و اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی استان به عنوان ناظر و کنترل‌کننده‌ی کیفیت آب به صورت روزانه این مهم را پایش می‌نماید و اطمینان می‌دهم که ایلام یکی از استان‌های سرآمد در بحث کیفیت آب است چراکه شاخص کلرسنجی با ضریب ۹۵ درصد و شاخص میکروبی هم با ضریب ۹۹ درصد بالاتر از استانداردهای کشوری است.
ناصری در پایان خاطرنشان ساخت: برای عبور از این شرایط سخت نیازمند همکاری و همدلی تمام هم‌استانی‌های عزیز هستیم و مطمئناً مجموعه‌ی آبفای استان هرچه تلاش کند تا همیاری و همکاری مردم نباشد ارائه خدمات مطلوب به آنان امکان‌پذیر نخواهد بود.
در پایان این نشست خبرنگاران به طرح سؤالات خود پرداختند و پاسخ‌های مناسب از سوی مدیرعامل و معاونان و مدیران ستادی ارائه شد.
کد مطلب : 501