گفتگو  »  حقوق و اجتماع25 بهمن 1391 ساعت 9:01

پهپادهای ناجا بر فراز مسیرهای ترانزیت مواد مخدر

پهپادهای ناجا بر فراز مسیرهای ترانزیت مواد مخدر
 
فرمانده مرزبانی ناجا از بکارگیری پهپادها در راستای شناسایی مسیرهای ترانزیت مواد مخدر در مرزهای آبی و خشکی کشور خبر داد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حقوقی، قضایی و انتظامی ایران (حقنا)، حسین ذوالفقاری با بیان اینکه اقدامات خوبی در جهت ناامن کردن مسیر دریا برای مافیاهای موادمخدر در جنوب کشور انجام شده، با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت تقویت مرزبانی کشور بیان داشت: با ایجاد 330 واحد مرزی شاهد افزایش 20 درصدی واحدهای مرزبانی در مرزهای کشور بوده ایم.

وی همچنین از افزایش 43.5 درصدی نیروی انسانی، 22 درصدی تجهیزات الکترونیکی، 47 درصدی شناورهای دریابانی خبر داد و افزود: با احداث 190 کیلومتر راه مرزی در سال جاری شاهد افزایش هشت درصدی راههای مرزی در کشور هستیم، همچنین از سال 89 تا کنون 120 کیلومتر نصب فنس و سیم خاردار و 141 کیلومتر خاک ریز در مرزهای خشکی شرق کشور برای جلوگیری از ورود قاچاق مواد مخدر کشیده ایم.

ذوالفقاری اظهارداشت: با راه اندازی ستاد فرماندهی مرزبانی در ناجا بسیاری از مناطق شرقی کشور که روزی جولانگاه کاروانها و مافیای قاچاق مواد مخدر بود تحت کنترل مرزبانی قرار گرفت و امروز شاهد آن هستیم که قاچاقچیان مواد مخدر با ناامیدی از مرزهای خشکی شرق به سمت جنوب و مرزهای آبی کشور روی آورده اند.

فرمانده مرزبانی ناجا اظهارداشت: دو منطقه در سیستان و بلوچستان مکانی امن برای قاچاقچیان سوخت و مواد مخدر بود اما با استقرار مرزبانی در این دو منطقه تا حدود زیادی از فعالیت قاچاقچیان کاسته شده است.

وی با اظهار اینکه دریابانی مرزهای آبی را برای قاچاقچیان ناامن کرده، افزود: قاچاقچیان که دریا را هم ناامن دیده بودند قصد ورود کاروانهای موادمخدر از خشکی را داشتند که در عملیاتهای مرزبانی ضربات مهلکی بر باندهای قاچاق مواد مخدر وارد شد. با توجه به کسب اطلاعات موثق این باندها به احتمال فراوان قصد ترانزیت مواد مخدر از دریا را خواهند داشت.

وی در ادامه، در تشریح عملکرد مرزبانی ناجا خاطرنشان کرد: در سال جاری با کشف94 تن مواد مخدر افزایش 57 درصدی کشفیات را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته ایم، همچنین در سال جاری افزایش 48 درصدی سلاح، 100 درصدی کشف مشروبات الکلی، 124 درصدی قاچاق سوخت و 42 درصدی کشف سیگار را داشتیم.

سردار ذوالفقاری با بیان اینکه در 10 ماهه امسال دستگیری اشرار 333 درصد افزایش یافته است از کاهش 31 درصدی درگیری با اشرار خبر داد و افزود: 67ورود افراد غیرمجاز بیگانه به داخل کشور 67 درصد کاهش یافت و خروج غیرقانونی افراد ایرانی هم با 10 درصد کاهش روبرو بوده است.

ترانزیت کلان موادمخدر در شرق کشور در حال انقراض است

فرمانده مرزبانی ناجا با بیان اینکه ترانزیت کلان مواد مخدر در شرق کشور در حال انقراض است، از افزایش ترانزیت مواد مخدر در مرزهای آبی کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: در این راستا تقویت دریابانی با الحاق شناورهای جدید، بازسازی شناورهای فعلی و تقویت نیروی انسانی در دستور کار قرار دارد.

ساخت شناورهای انتظامی در داخل کشور

وی افزود: ساخت شناورهای دریابانی با استفاده از تجربه کشورهای دیگر و فناوریهای نوین دریایی در داخل کشور در دست ساخت است و نمونه های اولیه ساخته و مورد آزمایش قرار گرفته است.

فرمانده مرزبانی با اعلام اینکه تامین شناورهای مورد نیاز دریابانی توسط شرکتهای داخلی تامین خواهد شد، بیان داشت: با توجه به شرایط خاص ماموریت های انتظامی در دریا تامین و استخدام نیروهای متخصص ویژه دریابانی آغاز شده است.

تشکیل ستاد فرماندهی ویژه دریابانی ناجا

سردار ذوالفقاری عنوان کرد: با توجه به شرایط خاص ماموریتهای دریایی نسبت به عملیاتهای خشکی تصمیم بر جداسازی دریابانی از مرزبانی و تشکیل ستاد فرماندهی مستقل گرفته شد و این طرح در حال انجام مراحل پایانی است همچنین از سال آینده رنگ لباس دریابانی از مرزبانی متمایز خواهد شد.

راه اندازی یگان های تکاوری دریابانی

وی با اعلام خبر بکارگیری پهپادهای شناسایی در ماموریت های مرزبانی افزود: برای کنترل بیشتر مرزهای آبی از پهپادها جهت شناسایی و کنترل مرزهای آبی و خشکی در مرزبانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنین برای انجام عملیات های ویژه و تخصصی یگان ویژه تکاوری در دو استان جنوبی راه اندازی شده و در سال آینده در سایر استانهای جنوبی این یگان فعال خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
کد مطلب : 22